Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowoeye facebook flickr googleplusinstagram pinterest search twitter wifi youtube wheelchair Listgrid>heart kir
O nas

O projekcie

Potrzeba systematycznego digitalizowania i udostępniania swoich zasobów w Internecie została dostrzeżona w Muzeum stosunkowo wcześnie, choć do realizacji pierwszych znaczących projektów digitalizacyjnych przystąpiono dopiero w 2010 roku. Całą dekadę wcześniej rozpoczęto tworzenie elektronicznej bazy danych o obiektach – Lotus, ustawiając MNK na pozycji lidera i przodownika na tym polu.

W uzupełnieniu prac nad tworzeniem elektronicznej bazy danych wyposażano muzealną Pracownię Fotograficzną w cyfrowy sprzęt i ustalono wstępnie standardy opisu dla zdjęć cyfrowych. Działania te, ze względu na ograniczone fundusze muzealne, nie miały spektakularnego charakteru. Dopiero otwarcie się na płynące z zewnątrz środki i możliwości, jakie niosły ze sobą projekty unijne, pozwoliły Muzeum na zaistnienie w cyfrowym świecie. Dzięki pozyskanym środkom udało się wyposażyć Pracownię Fotograficzną w sprzęt najwyższej klasy, rozbudować ją i rozszerzyć działalność digitalizacyjną. Równolegle do działań, których realizację umożliwiły pozyskane z zewnątrz środki, pracownicy Muzeum wyszli naprzeciw problemom, z którymi boryka się dziś większość muzeów w Polsce – przyjęto wysoką jakość/rozdzielczość pozyskiwanych zdjęć, sposób ich opisu, hierarchiczne słowniki i standardy opisu metadanych.

Rozwiązania takie pozwalają na pozyskanie zdjęć spełniających wymogi druku, tworzenia dużych reprodukcji, powiększania w celach naukowych i badawczych. Poddanie obiektu jednorazowemu procesowi fotografowania minimalizuje ryzyko jego przypadkowego uszkodzenia.

W 2015 r. wykonaliśmy fotografie ponad 16 000 obiektów muzealnych i bibliotecznych. Trzeba pamiętać, że pod liczbą tą ukryte są pozycje złożone i wielostronicowe, które wymagają wykonania kilku, a czasem nawet kilkudziesięciu fotografii. Do końca br. planujemy wykonać jeszcze zdjęcia ponad 4000 obiektów.

W systemie zarządzania zbiorami, którym posługują się w swojej codziennej pracy muzealnicy, 90 269 obiektów posiada cyfrową dokumentację wizualną. Jednakże, ze względu na fakt, że nie wszystkie posiadane w systemie zdjęcia wykonane zostały według dzisiejszych wysokich standardów, w naszym wirtualnym katalogu zbiorów www.kultura.malopolska.pl udostępniamy ich nieco mniej. Wspomniany katalog dedykowany jest badaczom i konserwatorom, gdyż umożliwia nie tylko spore powiększenie oglądanego obiektu, ale również prezentację fragmentów dzieł, ich odwroci, sygnatur czy postępów procesu konserwacji. Jest to pierwszy w Polsce katalog typu agregacyjnego zbiorów muzealnych i największy jak dotąd katalog on-line.

Portal oferuje identyczną funkcjonalność jak internetowe katalogi światowych muzeów.

Dla bibliofilii dedykowany jest inny portal https://cyfrowe.mnk.pl gdzie prezentujemy wielostronicowe pliki obiektów bibliotecznych, umożliwiając ich swobodne przeglądanie i czytanie na ekranie monitora. O przewadze udostępniania rękopisów i starych druków w ich wersji elektronicznej nie trzeba nikogo przekonywać. Pod wyżej wskazanym adresem odnaleźć Państwo mogą 5996 pozycji bibliotecznych.



Oprac. Agnieszka Widacka-Bisaga, Joanna Niewidok